Primum Times 10/2013

Euro ieviešana

Atlicis pavisam nedaudz, līdz Latvijā tiks ieviesta jauna nacionālā naudas vienība – euro.

Aktuālākās izmaiņas ar euro ieviešanu sākas ar 2013. gada 1. oktobri, kad visos darījumos (rēķinos, pavadzīmēs, līgumos) ar fiziskām personām nodokļu maksātājam ir nepieciešams norādīt abas valūtas – gan latus, gan euro. Juridisku personu starpā tas nav obligāti.

 Korekts cenu atspoguļojums

Tāpat izmaiņas nepieciešamas cenu zīmēs. No 2013. gada 1. oktobra nepieciešams norādīt abas valūtas. Savukārt, pusgadu pēc euro ieviešanas jānorāda cenas arī latos. Preču zīme, kurā neizceļ vai izceļ abas valūtas, būs derīga līdz 2014. gada 30. jūnijam. Savukārt, ja tiek izcelta kāda no valūtām, tad tai ir jābūt nacionālajai naudas vienībai – līdz 2013. gada 31. decembrim tiem jābūt latiem, no 2014. gada 1. janvāra – euro. No 15. janvāra skaidras naudas norēķini Latvijā notiks tikai euro. Skaidro naudu latos pret euro varēs apmainīt Latvijas pasta nodaļās līdz 31. martam, bet komercbankās līdz 30. jūnijam. Savukārt, Latvijas banka latus pret euro mainīs mūžīgi. Grūtības var rasties laika periodā no 1. janvāra līdz 14.

janvārim, kad uzņēmumos, kuros ir skaidras naudas darījumi, patērētāji var norēķināties latos, savukārt, atlikums jāizdod euro. ES tiesībās ir noteikts, ka pārdevējs var atteikties pieņemt naudu, ja katrā atsevišķā maksājumā ir vairāk nekā 50 monētas. Ja šajā laika posmā(no 1. janvāra līdz 14. janvārim), klientam tiek izrakstīta kvīts par preci vai pakalpojumu un klients ir norēķinājies latos, tad kvītī tāpat jānorāda euro. Lai uzņēmumiem būtu euro skaidrā naudā, tiek piedāvāti sākuma komplekti 200 euro (140 lati) vērtībā. Komplektus iespējams pasūtīt Latvijas Bankā un komercbankās. Šos komplektus drīkstēs sākt izmantot ar 2014. gada 1. janvāri. Jo ātrāk tiks noslēgts līgums par sākuma komplekta iegādi, jo tuvāk 31. decembrim šī nauda tiks piegādāta uzņēmumam, savukārt, tas dos, ka šī naudas summa vēlāk tiks rezervēta uzņēmuma bankas kontā.

Izmaiņas uzņēmumu reģistrācijā un pamatkapitālā

Sakarā ar valūtas maiņu uzņēmuma vadītājiem ir iespēja paaugstināt vai samazināt sava uzņēmuma pamatkapitālu. Kapitālsabiedrībai, kuras statūtos pamatkapitāla daļas (akcijas) nominālvērtība izteikta latos, 30 mēnešu laikā no euro ieviešanas dienas jeb līdz 1.jūlijam 2016.gadā, būs pienākums pieteikt UR(Uzņēmumu reģistrs) attiecīgos dokumentus, kas paredz pamatkapitāla daļas (akcijas) nominālvērtības izteikšanu euro. Tāpat ar grozījumiem Komerclikumā plānots noteikt, ka SIA minimālais pamatkapitāls 2000 latu vietā būs 2500 euro (1750 lati) apmērā. Savukārt, mazkapitāla SIA – viens euro, šī brīža 1 lata vietā. Akciju sabiedrību pamatkapitāls tiks noteikts 25 000 euro (17 500 lati) apmērā. AS minimālais pamatkapitāla lielums pēc konvertācijas un noapaļošanas varētu samazināties no 25 000 latu uz 35 000 euro. SIA daļu nominālvērtību noteiks veselos euro, bet AS akciju nominālvērtību noteiks euro un centos; Komerclikumā plānots noteikt, ka AS akcijas nominālvērtība nedrīkst būt mazāka par desmit centiem un tai jādalās ar desmit centiem bez atlikuma. SIA pamatkapitāla daļas nominālvērtību varēs noteikt veselos euro – viena, divu, trīs utt. euro apmērā. No 2013. gada 9.jūlija, dibinot jaunu kapitālsabiedrību, tās dibinātājiem ir tiesības pamatkapitāla daļas (akcijas) nominālvērtību izteikt euro.

Saistībā ar euro pāreju ir atvieglota pamatkapitāla konvertācijas kārtība:

1. Dalībnieku (akcionāru) sapulces lēmumu par statūtu grozījumiem, kas paredz vienīgi pamatkapitāla un pamatkapitāla daļas (akcijas) nominālvērtības konvertāciju no latiem uz euro, varēs pieņemt ar vienkāršo balsu vairākumu;

2. Minētā lēmuma protokolu vai tā atvasinājumu nebūs nepieciešams apliecināt notariāli;

3. Par dalībnieku reģistra un statūtu grozījumu reģistrāciju komercreģistrā nebūs jāmaksā valsts nodeva. 

Izklaides sadaļa

Idejas, kas nopelnījušas miljonus Saka, ka trakajiem piederot pasaule. Lūk, 5 trakas idejas, kas pārvērstas par veiksmīgiem biznesu un nopelnījušas miljonus.

5. Briļļainie ķepaiņi.

Uzņēmums Doggles ražo brilles suņiem, kas aizsargā to acis no saules un vēja. Uzņēmuma klientūra ir ne tikai modei sekojoši suņi un to saimnieki, bet arī apmācītie suņi, kas piedalās dažādās glābšanas misijās. Gadā uzņēmums nopelna aptuveni 3 miljonus dolāru.

4. Miljons dolāru vērta mājas lapa.

Alekss Tjūs no Anglijas izveidoja jaunu projektu, lai spētu apmaksāt savu studiju kredītu. Idejas rezultātā viņš nopelnīja krietni vairāk – 1,037,100 dolārus. Idejas pamatā bija mājas lapa, ko izveidoja 2005. gadā, 1000000 pikseļu izmērā un reklāmas laukumi tika tirgoti par cenu 1 dolārs par pikseli. Pēdējie 1000 pikseļi tika pārdoti Ebay izsolē 2006. gada janvārī par $38,100.

3.Vēstule no Ziemassvētku vecīša.

Saņemt vēstuli no Ziemassvētku vecīša ir daudzu mazu bērnu sapnis. Bīrons Rīzs šo sapni pārvērta par biznesa ideju. Par 10 dolāriem bērns saņem personalizētu vēstuli no Santa Klausa ar marku no Ziemeļpola Aļaskā. Bizness tika uzsākts 2002. gadā. Uz šo brīdi ar vēstulēm tiek nopelnīti vidēji 3 250 000 dolāru gadā.

2. Atvadas no kaķu smiltiņām.

Lai saimniekiem nebūtu jālauza galva par kaķu tualetes iekārtošanu, uzņēmums CitiKitty ir izstrādājis speciālu komplektu kaķu apmācīšanai. Komplektā ietilpst dažādu izmēru riņķi, kuru mērķis ir atradināt kaķi no kastītes lietošanas un pieradināt nokārtot savas vajadzības tualetes podā. Uzņēmuma ieņēmumi gadā sastāda 1 miljonu gadā.

1. Mājdzīvnieks, kas neprasīs ēst.

Gerijs Dāls no ASV 1975. gadā uzsāka "mājdzīvnieku" biznesu. Viņa biznesa idejas pamatā bija radīt ideālo mājdzīvnieku, kas neprasītu ēst, kopšanu, neslimotu un galu galā būtu nemirstīgs. Vienīgais "dzīvnieks", ko viņš atrada, kas atbilstu šiem nosacījumiem bija… akmens. Katrs "mājdzīvnieks" tiek piedāvāts kartona kastītē ar gultiņu un rokasgrāmatu “Kā rūpēties un apmācīt savu mājdzīvnieku -akmeni”. Nepilna gada laikā Dāls kļuva par miljonāru.


 

 

Jaunākie Bloga ieraksti

Adrese

Brīvības iela 40-27, Rīga, LV-1050
Telefons: +371 67439715
Fax: +371 67439716
Darba laiks: no 9:00 līdz 18:00;
piektdienās no 9:00 līdz 17:00
Website: http://www.primum.lv
Epasts: info(at)primum. lv